Matematyka podstawa programowa w roku 2024/2025
Matematyka podstawa programowa w roku 2024/2025 - źródło strona CKE
MATEMATYKA ZAKRES PODSTAWOWY I ROZSZERZONY
Cele kształcenia – wymagania ogólne
I. Sprawność rachunkowa. Wykonywanie obliczeń na liczbach rzeczywistych, także przy użyciu kalkulatora, stosowanie praw działań matematycznych przy przekształcaniu wyrażeń algebraicznych oraz wykorzystywanie tych umiejętności przy rozwiązywaniu problemów w kontekstach rzeczywistych i teoretycznych.
II. Wykorzystanie i tworzenie informacji. 1. 2. 1. 2. 3. 4. 1. Interpretowanie i operowanie informacjami przedstawionymi w tekście, zarówno matematycznym, jak i popularnonaukowym, a także w formie wykresów, diagramów, tabel. Używanie języka matematycznego do tworzenia tekstów matematycznych, w tym do opisu prowadzonych rozumowań i uzasadniania wniosków, a także do przedstawiania danych.
III. Wykorzystanie i interpretowanie reprezentacji. Stosowanie obiektów matematycznych i operowanie nimi, interpretowanie pojęć matematycznych. Dobieranie i tworzenie modeli matematycznych przy rozwiązywaniu problemów praktycznych i teoretycznych. Tworzenie pomocniczych obiektów matematycznych na podstawie istniejących, w celu przeprowadzenia argumentacji lub rozwiązania problemu. Wskazywanie konieczności lub możliwości modyfikacji modelu matematycznego w przypadkach wymagających specjalnych zastrzeżeń, dodatkowych założeń, rozważenia szczególnych uwarunkowań.
IV. Rozumowanie i argumentacja. Przeprowadzanie rozumowań, także kilkuetapowych, podawanie argumentów uzasadniających poprawność rozumowania, odróżnianie dowodu od przykładu.
Dostrzeganie regularności, podobieństw oraz analogii, formułowanie wniosków na ich podstawie i uzasadnianie ich poprawności. Dobieranie argumentów do uzasadnienia poprawności rozwiązywania problemów, tworzenie ciągu argumentów gwarantujących poprawność rozwiązania i skuteczność w poszukiwaniu rozwiązań zagadnienia. Stosowanie i tworzenie strategii przy rozwiązywaniu zadań, również w sytuacjach nietypowych.
Treści nauczania – wymagania szczegółowe
I. Liczby rzeczywiste.
II. Wyrażenia algebraiczne.
III. Równania i nierówności.
IV. Układy równań.
V. Funkcje.
VI. Ciągi. $a^2+b^2$
VII. Trygonometria
VIII. Planimetria.
IX. Geometria analityczna na płaszczyźnie kartezjańskiej.
X. Stereometria.
XI. Kombinatoryka.
XII. Rachunek prawdopodobieństwa i statystyka.
XIII. Optymalizacja i rachunek różniczkowy.
Warunki i sposób realizacji
- Korelacja.
- Oznaczenia.
- Przedziały.
- Zastosowania logarytmów.
- Zastosowanie algebry.
- Przekształcenia równoważne.
- Postać kanoniczna.
- Złożenia funkcji i funkcje odwrotne.
- Ciągi.
- Granica ciągu.
- Funkcje trygonometryczne.
- Planimetria.
- Dwumian Newtona.
- Rachunek prawdopodobieństwa.
- Pochodne.
- Dowody.
Ładowanie...
Ładowanie...
Ładowanie...